Hans Pinkus
Data i miejsce urodzenia |
7 lutego 1891 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
8 lutego 1977 |
Zawód, zajęcie |
przemysłowiec |
Wyznanie | |
Rodzice |
Max Pinkus |
Małżeństwo |
Elfriede von Vietinghoff |
Dzieci |
John Peters |
Hans Hubert Pinkus (ur. 7 lutego 1891 w Prudniku, zm. 8 lutego 1977 w Crowborough) – niemiecki przemysłowiec pochodzenia żydowskiego, działacz społeczny, filatelista.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Wczesne życie
[edytuj | edytuj kod]Hans Pinkus pochodził z rodziny żydowskiej. Był najstarszym dzieckiem Maxa i Hedwig Pinkusów. Ukończył Królewskie Katolickie Gimnazjum w Prudniku (ob. I Liceum Ogólnokształcące), po czym podjął studia ekonomiczne i prawnicze w Wyższej Szkole Handlowej w Kolonii. Następnie kontynuował naukę na uniwersytetach w Bonn i Getyndze[1].
W październiku 1913 został powołany w randze podoficera rezerwy do eskadronu 15 Pułku Huzarów im. Króla Niderlandów Wilhelma stacjonującego w Wandsbeck. W czasie I wojny światowej, w sierpniu 1914, w okolicy Charleroi w Belgii spadł z postrzelonego konia i trafił do francuskiej niewoli, w której spędził kolejne 35 miesięcy. Internowany w Szwajcarii, kontynuował studia na Uniwersytecie w Bernie. Po zakończeniu wojny wrócił do Niemiec i zaangażował się w sprawy pomocy jeńcom, pracując m.in. w Poselstwie Niemieckim w Bernie, Komisji Wymiany w Konstancji oraz w Departamencie Wojny w Berlinie. W 1920 został wiceprzewodniczącym Śląskiego Prowincjonalnego Stowarzyszenia Byłych Jeńców Wojennych[1].
Poślubił wdowę po poległym na wojnie oficerze Elfriede von Vietinghoff z domu Hess (1892–1933), córkę ministra Turyngii. Mieli syna, Hansa Josefa (1922–2019), znanego później jako John Peters. Elfriedzie jednak nie spodobało się życie w Prudniku. Para rozstała się w zgodzie, a Hans zadośćuczynił byłej małżonce kupnem domu w Dahlem oraz zamianą posagu na marki[1].
Kierownictwo rodzinną firmą
[edytuj | edytuj kod]W 1925, po odbyciu uprzednio dwuletniej praktyki w zakładzie, zajął miejsce ojca w zarządzie rodzinnej firmy S. Fränkel (późniejsze ZPB „Frotex”), którą kierował wspólnie z kuzynami Ernstem i Kurtem Fränklem. Z jego inicjatywy powstało w Prudniku osiedle domów robotniczych dla pracowników zakładów S. Fränkel, obecna Kolonia Karola Miarki[2]. W 1926 ożenił się z Elisabeth Lilly Schottländer z domu von Fischel (1889–1965), pochodzącą z Brna. Miał z nią dwie córki, bliźniaczki: Johannę Hedwig (1927–1995) oraz Fredę Marię (1927–1940). Elisabeth była Żydówką, ale przyjęła wiarę katolicką i zamierzała w niej wychowywać swoje dzieci[1].
Hans Pinkus był aktywny w życiu społecznym Prudnika i regionu. Był członkiem lub zasiadał w zarządzie licznych stowarzyszeń, takich jak np.: Towarzystwo Ochrony Zwierząt, Towarzystwo Muzeum Żydowskiego we Wrocławiu, Śląski Związek Artystów, Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi, Prudnicki Klub Tenisowo-Narciarski, Prudnickie Stowarzyszenie Pływackie, Prudnickie Stowarzyszenie Kawaleryjskie, czy Prudnickie Stowarzyszenie Filatelistyczne. Odziedziczył po ojcu Maxie zbiory jego Biblioteki Śląskiej[3]. Podobnie jak ojciec, był filatelistą. Posiadał w swoich zbiorach jedną z największych specjalistycznych kolekcji na świecie, znaczki z podobizną królowej brytyjskiej Wiktorii. Przyjaźnił się z pisarzem Ottonem Flake oraz aktorem Willim Schaeffersem[1]. Mieszkał we wzniesionej przez jego dziadka Josefa Pinkusa willi przy ul. Piastowskiej 26, w której obecnie mieści się Zespół Szkół Medycznych[4].
W latach 1935–1936 firmę S. Fränkel przekształcono w spółkę akcyjną. Od tej pory, oprócz Hansa Pinkusa i Ernsta Fränkla (Kurt zmarł w 1927) członkami zarządu mogły zostać także osoby spoza rodziny. Jako dyrektor naczelny, Hans Pinkus posiadał większość udziałów. Pełnił funkcję prezesa zarządu Przędzalni Bawełny w Hronovie (Hronover Buamwollspinnerei AG), Zjednoczonych Przędzalni Lnu w Světlej Horze (Vereinte Flachsspinnereien Lichtewerden) oraz Przędzalni „Vorwärts” AG w Bielefeld. Był także członkiem zarządu w kilku innych przedsiębiorstwach, głównie branży tekstylnej[1].
Nasilający się w Niemczech antysemityzm spowodował rezygnację Pinkusa z członkostwa w stowarzyszeniach społecznych i stopniowe wycofywanie się z życia publicznego. Podczas nocy kryształowej w nocy z 9 na 10 listopada 1938 hitlerowskie bojówki spaliły synagogę w Prudniku, ufundowaną przez Samuela Fränkla – pradziadka Hansa Pinkusa[1]. Ernst Fränkel oraz Hans Pinkus zostali aresztowani przez Gestapo[5]. Pinkus spędził ponad miesiąc w miejscowym więzieniu, otrzymując jedynie kilkugodzinne przepustki w celu wydania dyspozycji pracownikom swojej firmy[1].
Wyjazd na zachód
[edytuj | edytuj kod]Fränklowie i Pinkusowie otrzymali ultimatum od władz: mieli do wyboru emigrację lub wywózkę do obozu koncentracyjnego. Elisabeth Pinkus udało się zdobyć wizę, po czym, 31 grudnia 1938, Hans Pinkus został zwolniony z więzienia i wraz z rodziną opuścił Niemcy, kierując się najpierw do Belgii, a następnie do Irlandii Północnej. Jedna z córek bliźniaczek, Freda, została ulokowana w specjalistycznym ośrodku w Essen i nie przeżyła II wojny światowej. Dzięki znajomościom biznesowym oraz prywatnym, jeszcze sprzed wybuchu wojny, Pinkusom udało się przetransportować drogą morską na Wyspy Brytyjskie sporą część majątku, głównie w postaci mebli[1]. Dodatkowo, Pinkus odzyskał swój cenny zbiór znaczków, który wcześniej został wywieziony na wystawę do Pragi, a następnie w nieznanych okolicznościach trafił do Anglii[6]. Stopniowa sprzedaż znaczków Pinkusa zapewniła rodzinie godziwe życie[1].
W latach 1939–1942 Hans Pinkus był kierownikiem firmy tekstylnej Broadway Damask CO. w Belfaście. W 1944 wystąpił o naturalizację, równoznaczną z uzyskaniem brytyjskiego obywatelstwa. Cztery lata później, niezadowolony z pracy w brytyjskich przedsiębiorstwach, udał się do Bawarii, gdzie na drodze sądowej odzyskał część maszyn z zakładów S. Fränkel ewakuowanych z Prudnika na południe Niemiec przed zajęciem miasta przez Armię Czerwoną. Dzięki temu wznowił w Augsburgu działalność przemysłową w ramach tkalni lnu Süddeutsche Leinenweberei G.m.b.H. Augsburg. Inwestycja nie zakończyła się jednak sukcesem, gdyż konserwatywne władze landu faworyzowały miejscowych przedsiębiorców[1]. Interesował się losami rodzinnej fabryki, ale nigdy nie wrócił do Prudnika[7]. Przez następne parę lat mieszkał w Monachium. Tam odnowił przyjaźń ze znajomą z młodości, owdowiałą Charlotte Margules z domu Aschinger. Zamieszkali razem w bungalowie w południowej Anglii i wzięli ślub. Jego druga żona Elisabeth oraz córka Johanna do śmierci mieszkały w Belfaście. Syn Hans Josef, który zmienił nazwisko na John Peters, podczas II wojny światowej służył w brytyjskiej armii jako spadochroniarz, a następnie był związany zawodowo z przemysłem tekstylnym w Wielkiej Brytanii i w Szwajcarii[1].
W latach 1957, 1967, 1973 i 1975, Hans Pinkus przekazał dla Leo Baeck Institute w Nowym Jorku całość archiwum rodzinnego i zakładowego[8]. Część materiałów została zdigitalizowana[9].
Zmarł 8 lutego 1977 w Crowborough w hrabstwie East Sussex[1]. Został pochowany na cmentarzu w południowym Manchesterze[10].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d e f g h i j k l m Marcin Domino , Hans Hubert Pinkus – ostatni wielki fabrykant [online], Prudnik24, 20 marca 2021 [dostęp 2023-02-26] (pol.).
- ↑ Maciej Dobrzański , Jak powojenny Prudnik upamiętnił Fränklów i Pinkusów? [online], Prudnik24, 16 stycznia 2022 [dostęp 2023-02-26] (pol.).
- ↑ Witkowska 2015 ↓, s. 84.
- ↑ Marcin Domino , Firma S. Fränkel – historia fabryki włókienniczej – cz. 2 [online], Prudnik24, 6 lutego 2022 [dostęp 2023-02-26] (pol.).
- ↑ Witkowska 2015 ↓, s. 35.
- ↑ Krzysztof Strauchmann , Zmierzch bogów [online], Nowa Trybuna Opolska, 25 sierpnia 2013 [dostęp 2023-02-26] (pol.).
- ↑ Kasza 2020 ↓, s. 139.
- ↑ Kasza 2020 ↓, s. 158.
- ↑ Maciej Dobrzański , Fränklowie i Pinkusowie za oceanem, czyli Leo Baeck Institute [online], Prudnik24, 13 marca 2022 [dostęp 2023-02-26] (pol.).
- ↑ Maciej Dobrzański , Gdzie są pochowani prudniccy fabrykanci? [online], Prudnik24, 9 stycznia 2022 [dostęp 2023-02-26] (pol.).
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Diana Witkowska: Prudnik i Krnov: miasta nicią budowane.... Prudnik: Starostwo Powiatowe, 2015. ISBN 83-61419-54-3.
- Ryszard Kasza: Ulicami Prudnika z historią i fotografią w tle. Przemysław Birna, Franciszek Dendewicz, Piotr Kulczyk. Prudnik: Powiat Prudnicki, 2020. ISBN 978-83-954314-5-6.
- Fränklowie i Pinkusowie
- Absolwenci i studenci Uniwersytetu w Bernie
- Absolwenci i studenci Uniwersytetu w Bonn
- Absolwenci i studenci Uniwersytetu w Getyndze
- Absolwenci szkół średnich w Prudniku
- Niemieccy przedsiębiorcy
- Uczestnicy I wojny światowej (Cesarstwo Niemieckie)
- Filateliści
- Niemieccy Żydzi
- Ludzie urodzeni w Prudniku
- Więźniowie więzienia w Prudniku
- Urodzeni w 1891
- Zmarli w 1977